C. Müjdat Altay
Netaş CEO

Türkiye’nin mühendis okulu Netaş olarak, yüksek teknoloji eğitim merkezimiz n-telligent institute ile yarım asrı aşkın birikimimizi ekosistemimize açıyoruz

Tümünü Göster

Netaş, sahip olduğu Türkiye’nin en köklü özel ArGe’si ile her dönem en ileri iletişim teknolojilerini yerli olarak dünya ile eş zamanda ülkeye kazandırmış, iletişim teknolojileri gelişmişlik endekslerinde Türkiye’yi her zaman dünyanın üst sıralarına taşımıştır. Geliştirdiği otomatik santraller ile Türkiye’yi kırsal erişim hızında dünyanın bir numarası, dijital santralleri ile de Avrupa’nın en hızlı dijitalleşen ikinci ülkesi olmasına vesile olmuştur.

Netaş olarak bugün de aynı vizyon ile çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yerli baz istasyonu ULAK’ın temel bant ünitesini geliştirerek Türkiye’yi kendi teknolojisi ile 4G’ye bağlanabilen ilk dört ülkeden biri olmasına katkı sağlayan Netaş, yeni nesil teknolojiler üzerine araştırma geliştirme çalışmalarını sürdürüyor, yurtiçinde ve yurtdışında küresel ölçekte dijital dönüşüm projeleri hayata geçiriyor.

Bugün ilhamımızı daha bağlantılı, daha mobil, daha verimli ve sürdürülebilir bir dünya için akıllı teknolojiler geliştirmekten alıyoruz. Sadece yurtiçinde değil yurtdışında da yapay zeka, büyük veri, nesnelerin interneti gibi ileri teknolojiler üzerine araştırma geliştirme projeleri yürütüyoruz.

Tüm bu çalışmaları gerçekleştirirken sahip olduğumuz bilgi birikimimiz ile yeni nesil teknolojilerin gerektirdiği yetkinlikler ile mühendisler yetiştiriyor, ülkemize kazandırıyoruz. Zira bugüne kadarki en büyük Küresel Mükemmeliyet Merkezini 2007 yılında Türkiye’de kurarken yüz kişilik bir ArGe’yi 2 yıl gibi kısa bir sürede global çapta yetkinliklerle donatılmış bin mühendise çıkabilmemizde en önemli kas, kendi içimizde eğitim verebilen yapımızdı.

Şimdi bu yapıyı kurumsallaştırdık ve “n-telligent institue” markasıyla en yüksek faydayı sağlayacak şekilde ekosistemimize açtık. “n-telligent institue” çatısı altında yarım asırlık bilgi birikimimiz ile çalışanlarımıza, müşterilerimize, üniversite öğrencilerine, girişimcilere ve uluslararası müşterilerimize eğitimler vermeye başladık. Ana hissedarımız ve iletişim teknolojileri alanında sahip olduğu patent sayısıyla dünyanın en büyük şirketlerinden olan ZTE’nin eğitimlerini de programımıza entegre ederek global açılımımızı daha da kuvvetlendirdik.

Yüksek teknoloji eğitim merkezimiz ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin gelişim hızına göre sürekli yenilen içeriğimiz ile farklı dikeylerdeki şirketlerin, insan kaynağının eğitiminde “iş ortağı” olmayı amaçlıyoruz. Ekonomimizin aktörleri olan şirketlere, güncel dijital yetkinliklerle donatılmış insan kaynağı yetiştirmelerine katkı sağlayarak, küresel rekabete hızlı adapte olması için destek sunacağız.

Biz Netaş olarak hep şuna inandık; güçlenmenin yolu tüm ekosistemle birlikte “bir” olarak hareket etmekten geçer. 53 yıldır sektöre çok güçlü yetkinliklere sahip mühendisler kazandırarak bir Netaş ekolü yarattık ve bu noktada da bilgi birikimimizi sektörle paylaşmanın önemine gönülden inanıyoruz. Bu vizyonumuzla, teknolojiye dayalı daha güçlü bir geleceğe sağlam bir temel kazandırmak üzere n-telligent institute’u ekosistemimize kazandırmaktan mutluluk duyuyoruz.

n-telligent institute hakkında

n-telligent institute, çalışanlarının yeni nesil bilişim teknolojileri konusunda güncel ve sağlam bir bilgi temeline sahip olmasını isteyen her sektörden her kurum için eğitim ortağıdır.

Enstitü, 50 yılı aşkın tarihiyle Türkiye’nin lider sistem entegratörü ve bilişim teknolojilerindeki öncüsü Netaş tarafından hayata geçirildi.

Netaş Türkiye’nin telekomünikasyon alanındaki ilk ArGe merkezine ev sahipliği yapıyor. 800’den fazla mühendisin görev yaptığı merkez, mobil genişbant çözümleri, GSM-R, bulut bilişim, nesnelerin interneti, siber güvenlik, Büyük Veri analitiği, yapay zekâ ve makine öğrenmesi alanlarında çalışmalar gerçekleştiriyor.

Türkiye telekomünikasyon sektörünün öncüsü olan ve kuruluşundan bu yana 10 binden fazla profesyonele ev sahipliği yapan Netaş bir teknoloji okulu olarak görülmüştür. Teknolojinin amacının insan hayatının kalitesini artırmak olduğu inancıyla odağına her zaman insanı alan Netaş’ın geleceğin insanlarını yetiştirmek üzere hayata geçirdiği en son eğitim merkezi n-telligent institute oldu.

Netaş’ın ana ortağı olan, dünyanın önde gelen telekomünikasyon ekipmanı tedarikçisi ve teknoloji lideri ZTE’nin ArGe ağında yer alması yeni nesil telekomünikasyon teknolojileri alanındaki bilgi birikimini güçlendirirken, 5G ve Ötesi teknolojilerinde de geniş bir çalışma alanı sunuyor.

Öte yandan Cezayir’den Malezya’ya uzanan geniş bir coğrafyaya Netaş’ın gerçekleştirdiği teknoloji transferi yıllar içinde Netaş’ın eğitim kaslarını uluslararası ölçekte daha da güçlendirdi.

  • Liderlik & İnovasyon
  • Büyük Veri & Analitik
  • 5G ve Ötesi
  • Siber Güvenlik
  • Dijital Etik
  • Çeviklik

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş