T Tipi İnsanlar Neden Daha Cesur Davranır?

Haziran 2020

Daha fazla içerik için

Nörobilim araştırmaları bazı insanların maceracı ya da T tipi kişiliğe sahip olduğunu göstermektedir. Heyecan arayışındaki bu insanların beyin yapıları risklerden kaçınan insanların beyin yapılarından biraz farklıdır. Karar alma ve öz kontrolü belirleyen beyin bölgelerinin korteksi, yani kırışık dış yüzeyi veya “gri maddesi” daha incedir. T tipi bireylerin beyinlerinde zevk ve tatmin hislerini kaydetmek için daha az dopamin reseptörü vardır ve dolayısıyla iyi hissetmek için daha yüksek seviyede uyaran ya da endorfin faaliyetine ihtiyaçları olabilir.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş