Patronunuza Göre Performansınız Yetersiz. Peki, Ya Aynı Fikirde Değilseniz?

Nisan 2022

Daha fazla içerik için

"Maalesef unvanını düşürmek durumundayız.” Telefonun diğer ucundaki ses eski patronuma aitti. “Ne zaman baksam aklının başka yerde olduğunu görüyorum. Bu görevde artık işe yarar bir etki yaratmıyorsun.” Kendisinden geribildirim talep ettiysem de başka hiçbir ayrıntı öğrenemedim. Bir önceki yıl en yüksek performans notuna layık görülmüşken şimdi düşük performanslı bir çalışan oluvermiştim. Önümde iki seçenek vardı: Farklı bir departmanda doğum izninde olan birinin pozisyonunu doldurabilirdim ama bu kariyer rotamın dışına çıkmam anlamına gelirdi. Ya da performans iyileştirme programına alınacak ve bir noktada illaki şirketten gönderilecektim.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş