Pandemi Sonrası Dünyada Küresel Tedarik Zincirleri

Kasım 2020

Daha fazla içerik için

Christoph Morlinghaus

Şirketlerin ağlarını daha yılmaz hale getirmeleri gerekiyor. İşte bunu gerçekleştirmenin yolları. Covid-19 salgını yatıştığında dünya son derece farklı görünecek. Şubat ayında Çin’de başlayan arz şoku ve küresel ekonominin devre dışı kalmasının ardından gelen talep şoku neredeyse dünyanın dört bir yanında firmaların üretim stratejilerini ve tedarik zincirlerindeki zayıf noktaları ortaya serdi. Geçici ticari kısıtlamalar ve ilaçların, kritik öneme sahip tıbbi malzemelerin ve diğer ürünlerin eksiklikleri bu zayıflıkları daha da pekiştirdi. ABD-Çin ticaret savaşıyla birleşen bu gelişmeler ekonomik milliyetçiliğin yükselişini tetikledi. Tüm bunların bir sonucu olarak, dünya çapındaki üreticiler daha yoğun politik baskılar ve rekabet baskıları altında olacak. Yerli üretimlerini ve kendi ülkelerindeki istihdamı artırmak, riskli olarak algılanan kaynaklara bağımlılıklarını azaltmak hatta ortadan kaldırmak ve küresel tedarik zincirlerinde tutulan envanter miktarını en aza indirmeyi içeren yalın üretim stratejileri kullanımlarını yeniden düşünmek, bu baskıların hissedildiği konulardan olacak.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: OPERASYONLAR
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş