Doğrudan Tüketiciye Yönelik Markalar Büyümeyi Nasıl Sürdürebilir?

Aralık 2021

Daha fazla içerik için

Robert Goetzfried

Emily Weiss’in kişisel blogunun 1 milyar dolarlık bir marka haline gelmesi hiç hesapta yoktu. Condé Nast’te asistanlık yapan, 24 yaşındaki Weiss için Y kuşağından genç kadınlarla güzellik önerilerini paylaştığı Into the Gloss başta bir hobiden ibaretti. 2010 yılında başlattığı blogunda, “nasıl yapılır” tarzında ipuçları, günlük rutinler gibi güzellik paylaşımlarına yer veriyordu. 2014 senesine gelindiğindeyse Weiss’ın blogunun aylık görüntülenme sayısı 10 milyonu geçmişti. Into the Gloss’u bir sıçrama tahtası olarak kullanan Weiss, doğrudan tüketiciye yönelik (DTC) güzellik ürünleri markası olan Glossier’ı kurdu. Satışını yaptığı ürünlere dair hem tavsiyeler sunan hem de eve teslimatlarını sağlayan Glossier, müşterilerin önce mağazadaki güzellik danışmanından tavsiye aldıkları, ardından ürünü raftan temin ettikleri iki aşamalı geleneksel dağıtım zincirini bozmuş oldu. Kim Kardashian tarafından da tanıtılan ve 10 binin üzerinde müşterinin satın almak için sıraya girdiği ürünleriyle Glossier, artık yılda en az 100 milyon dolar ciro yapan, değeri 1 milyar doları geçmiş bir marka.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş