Daha fazla içerik için

Her bir kuşağın kendini bir diğerinden ayıran paylaşılan sosyal, politik, tarihi ve ekonomik karakteristiği bulunur. Bu durum, özellikle örgütsel hedeflerin gerçekleştirilmesi adına birlikte iş görme zorunluluğuna sahip ancak farklı değer yargıları ve bakış açılarıyla karakterize edilen kuşakların etkin biçimde yönetilmesi ihtiyacını da ortaya koyar. Literatürde kuşaklar ile liderlik ilişkisi üzerine hem ulusal hem de uluslararası çalışmalar mevcut ancak bu çalışmalar yaygın olarak X ve Y kuşaklarının liderlik algıları üzerine. Bu durumun sebebi, mevcut işgücünün büyük bir çoğunluğunun bu kuşağın üyelerinden oluşmasıdır. X kuşağı çok kültürlülük ile küresel düşünce sisteminin benimsenmesiyle karakterize edilir. X kuşağıyla benzer nitelik gösteren Y kuşağıysa değişimi kucaklayan ve otorite figürünü sorgulayan özelliklere sahiptir. 1995 ile 2002 yılları arasında doğan bireyler olan Z kuşağıysa özgün (authentic), küresel yönelime sahip ve teknolojik yerli (native) olarak nitelendirilir. Bu bağlamda yakın bir dönemde işgücüne girmiş ve girecek olan Z kuşağının liderinin kim olacağıysa önemli bir araştırma alanına dönüşmüş bulunuyor

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş