Yöneticiler Çalışanların Fikirlerini Neden Görmezden Geliyor?

Haziran 2019

Daha fazla içerik için

Çalışanların yeni fikirler paylaştığı ve çeşitli endişelerin ya da sorunları dile getirdiği bir ortamda, organizasyonlar inovasyon yapar ve daha iyi performans gösterir. İşin, müşterilerle doğrudan iletişim kurulan ya da üretim hattına daha yakın olan kısmında sorunları ilk görenler çoğu zaman çalışanlardır. Bu nedenle onlardan gelen yorumlar, idari kararların verilmesi aşamasında gerçekten yardımcı olabilir. Ancak yöneticiler çalışanların fikirlerini her zaman desteklemez. Hatta çalışanların endişelerini bilfiil görmezden gelebilir ve çalışanların seslerini hiç çıkarmamaları için caydırıcı biçimlerde hareket edebilirler. Bu tutum şöyle bir paradoksa yol açar: Neden yöneticiler, kendileri ve organizasyonları için yararlı olmasına rağmen aşağıdan gelen fikir ve önerileri teşvik etmezler? Konuyla ilgili yapılan son derece güncel bir araştırma, yöneticilerin çoğu zaman kendilerine özgü çalışma biçimlerine saplanıp kaldıklarını ve statükoya sıkı sıkıya bağlı oldukları için aşağıdan gelen farklı bilgi ve yorumlara kulak vermekten korktuklarını öne sürüyor. Organization Science’da yakın zamanda yayımlanan bir makalede bu konuya alternatif bir bakış açısı görüyoruz: Yöneticilerin çekinmeden konuşma kültürünü yaratmakta çoğunlukla başarısız olmasının nedeni kendilerine odaklı olmaları ya da yalnızca kendi egolarını ve fikirlerini önemsemeleri değil, organizasyonlarının onları imkansız pozisyonlara sokmaları.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: BİLGİ YÖNETİMİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş