Yatırımcı Devrimi

Haziran 2019

Daha fazla içerik için

Çoğu iş dünyası lideri iklim değişikliği gibi acilen ele alınması gereken sorunların çözümünde şirketlere önemli bir görev düştüğünün farkında. Fakat aynı zamanda, pek çoğu sürdürülebilirliği gündeme almanın hissedarların isteklerine ters olduğunu düşünür. Elbette bazı büyük yatırım şirketlerinin yöneticileri sürdürülebilirliğe önem verdiklerini söyler fakat uygulamaya baktığımızda yatırımcılar, portföy yöneticileri ve satış tarafı analistleri şirket yöneticilerine çevresel, toplumsal ve yönetişimsel meseleleri (ESG) pek sormazlar. Şirket liderleri arasında hâkim görüş ESG’nin henüz yatırım camiasında kabul görmüş bir yaklaşım haline gelmediğidir. Fakat bu düşüncenin miadı doldu. Kısa bir süre önce, dünyanın en büyük üç varlık yönetimi şirketinin (BlackRock, Vanguard ve State Street) ve California Public Employees’ Retirement System’ın (Kaliforniya Eyaleti Öğretmen Emeklilik Sistemi - CalSTRS) ile Japonya, İsveç ve Hollanda sosyal güvenlik fonları gibi dev varlık sahiplerinin de aralarında bulunduğu 43 global kurumsal yatırım şirketinden 70 kıdemli yöneticiyle mülakatlar yaptık. Bildiğimiz kadarıyla o güne dek bu kadar çok sayıda büyük şirketten bu kadar çok sayıda kıdemli yöneticiyi kapsayan ilk araştırma buydu. Araştırma sonucunda neredeyse tüm katılımcıların gündeminde ESG’nin en üst sırada olduğu görüldü. Elbette yatırımcılar sürdürülebilirlik konusunda kaygılarını onlarca yıldır ifade ediyorlardı. Fakat kısa süre öncesine kadar bu sözleri eyleme dönüştürmemişlerdi. Araştırmamıza katılan yatırım dünyası liderlerinin çoğunluğu şirketlerinin, sürdürülebilirlik sorunlarını yatırım ölçütlerine dahil etme konusunda attığı anlamlı adımlardan söz etti. Hissedarların çok yakın bir gelecekte iş dünyası liderlerini ESG performansı konusunda da sorumlu tutacakları (zaten tutmuyorlarsa) anlaşıldı. State Street Global Advisors başkanı ve CEO’su Cyrus Taraporevala, “ESG konuları biz uzun vadeli yatırımcılar için önem kazandı” sözleriyle görüşmelerimizin pek çoğunda karşılaştığımız bakış açısını ifade ediyordu. “İklim riski, yönetim kurulunun kalitesi ya da siber güvenlik gibi önemli konuların finansal değeri olumlu ya da olumsuz olarak nasıl etkilediklerini analiz etmek istiyoruz. Tüm yatırımlarımızda gittikçe daha çok benimsediğimiz entegre yaklaşım budur.”

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş