Daha fazla içerik için

Donald Trump “Önce Amerika” ile ticaret savaşlarını başlattığında durumun bu kadar çetin bir hale geleceğini büyük olasılıkla kimse tahmin etmiyordu. Artık sık sık ABD ve Çin’in karşılıklı olarak belirli bir ürün grubunun ithaline vergi getirdiğini ya da mevcut vergiyi artırdığını okuyoruz. Trump ticaret savaşlarında adımlarını nasıl bu kadar cesurca atabiliyor? Bunun dayanaklarından biri hiç şüphesiz sanayide yaşanan ve “Endüstri 4.0”, “akıllı üretim” ya da “üretimde dijital dönüşüm” olarak adlandırılan süreç. Globalleşmenin ilk döneminde üretim, özellikle işçilik ücretlerinin daha düşük olduğu coğrafyalara göç etmişti. Dijital dönüşüm ile işçilik ücretlerinin toplam maliyet içindeki payı azaldığında üretimin global dinamikleri temelden sarsılmaya başladı ve sadece işçilik maliyetleri azalmakla kalmadı, çok farklı sektörlerde müşteri memnuniyetini artıracak çeşitli uygulamaların hayata geçirilmesi de mümkün hale geldi. Bu makalenin ilerleyen sayfalarında dijital dönüşümün bu kadar hızlı hayatımıza girmesine olanak sağlayan bazı teknolojik gelişmelere yeri geldikçe değineceğim.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: TEKNOLOJİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş