Politik Yetinin Getirdiği Yeni Salgın: Sözde İşkoliklik

Aralık 2019

Daha fazla içerik için

Öner, bir şirketin pazarlama departmanında uzun zamandır çalışan satış sorumlularından biri. Direktörü Alperen ile başlangıçta kötü olmayan, sıradan bir ilişkiye sahip. Ancak Öner zamanla iş yerindeki politik ilişkileri çözer ve kimin kimlerle daha iyi geçindiği, hangi bağlantılara sahip olduğu gibi önemli bilgilere ulaşır. Zamanla gelişen arkadaşlık ilişkilerinde sağladığı güven, samimiyet ve etkileyici kişilik özelliklerini de kullanarak bu bilgileri edinir. Satış ekibinde kendisi gibi her işi çözen, müşterileri ikna etmede başarılı ve satışı gerçekleştiren kişiler olsa da Öner kendisini farklı göstererek terfi etmeyi ve şirketteki en yüksek noktaya ulaşmayı hedefler. Bunun yolunun da direktörü Alperen’den geçtiğini bilir. Öner, her fırsatta yöneticisine şirinlikler yapar, işinin detaylarını aktarır, diğer çalışanlar ve işleri hakkında örtük bilgiler verir. Diğerlerinin zayıflıkları ve başarısızlıklarını ön plana çıkarır. Sürekli işinin yoğunluğundan yakınır, molalarını çalışarak geçireceğini söyler ve görevi dışındaki işlere de talip olur. Ofisten herkes çıktıktan sonra, özellikle de yöneticisinin çıkış saatini kollayarak çıkar. Ancak kendi arkadaş çevresine işten ziyade özel hayatlarına vakit ayırmalarını ve direktörü tatmin edecek orta düzeyde bir iş performansının yeterli olacağını söyler. Hatta iş yoğunluğundan dolayı bu işi bırakacağından, satış işinin insanı yalancı olmaktan öteye götürmediğinden bahseder. İş arkadaşlarına karşı cana yakın ve duygularını gizleyen ifadesiz bir tutum sergileyen Öner’in aklında zamanla daha iyi bir pozisyona geçip diğerlerini yönetmek ve pozisyonun sunduğu çeşitli avantajlara sahip olmak vardır.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş