Uzaktan Çalışanlar Gerçekten Daha Üretkenler

Kasım 2019

Daha fazla içerik için

Bilindiği üzere Yahoo’nun CEO’su Marissa Mayer 2013 yılında çalışma hızı ve kalitesiyle ilgili endişelerini öne sürerek şirketin uzaktan çalışma programını iptal etti. Buna rağmen birçok işveren, motivasyonu artırmak ve dikkat dağıtıcı unsurları azaltmak umuduyla son yıllarda bu tür programları artırdı. Uzaktan çalışmanın etkilerini ölçmek zor olabildiği için hangi yaklaşımın daha iyi sonuçlar vereceğini kestirmek zor fakat yeni bir araştırma bu duruma belirli ölçüde ışık tutuyor. Araştırmacılar, U.S. Patent and Trademark Office’teki (ABD Patent ve Marka Ofisi) bir durumdan faydalandılar. 2012 yılından başlayarak çok sayıda çalışan, bir programdan diğerine kademeli olarak ve yarı rastgele biçimde geçiş yaptı: Haftada en az bir gün ofise gittikleri Evden Çalışma programından, yılda maksimum beş kez genel merkeze gittikleri İstediğin Yerde Çalışma programına geçtiler. Bu durum, araştırmacıların aynı kişilerin üretimlerini ve çalışma kalitesini iki farklı ortamda analiz edebilmesini sağladı. Spesifik olmak gerekirse, 831 katılımcının her birinin “tamamladığı aylık eylemlere” ve düşük kalite nedeniyle yeniden yapılması gereken iş miktarına baktılar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: ÇALIŞMA ALANLARI
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş