Dünyanın En İyi Performans Gösteren CEO’ları 2019

Kasım 2019

Daha fazla içerik için

Jensen Huang, NVIDIA’yı kurduğu 1993’te tek bir alana odaklandı. Video oyunları için grafikler oluşturmak üzere güçlü bilgisayar çipleri inşa etti. Şirket 1999’da halka açılıp 2000’lerde büyüdükçe video oyunları da büyümeye devam ediyordu. Ancak o zaman bile Oregon State ve Stanford’da elektrik mühendisliği okumuş Tayvanlı göçmen Huang, farklı bir yol görebildi. Veri bilimciler, bilgisayarlara çok daha karmaşık hesaplamaları çok daha hızlı yaptırmaya başladılar. NVDIA yapay zeka uygulamalarını destekleyecek çipler oluşturmak için milyarlarca dolar Ar-Ge harcaması yapmaya başladı. 2010’ların ortalarına gelindiğinde yapay zeka temelli çipler; otonom araçlar, robotlar, drone uçaklar ve düzinelerce ileri teknoloji araçlarının içinde ortaya çıkarak yükselen bu pazara hakim oldu. NVIDIA hisse senedi grafiğine bakarsak bu bahsin nasıl sonuçlandığını görebiliriz. 2015 yılının sonlarına kadar şirketin hisse senetleri 14 kat yükseldi ve 56 yaşındaki Huang’ı HBR’ın dünyanın en iyi performans gösteren CEO’ları listesinde bu yıl en üst sıraya çıkardı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş