CEO’lar için Emeklilik Rehberi

Kasım 2019

Daha fazla içerik için

Ne zaman bırakmanız gerektiğini bilin ve geleceğe hazırlıklı olun. Lloyd Blankfein, 1 Ekim 2018’de Goldman Sachs’da CEO ve Yönetim Kurulu Başkanı olarak sürdürdüğü görevinden ayrılmaya hazırlanırken çalışanlarına dokunaklı bir mektup yazdı. Mektup, Blankfein’ın ayrılma konusunda ne kadar çelişkili duygular içinde olduğunu gözler önüne seriyordu. 64 yaşındaki CEO şöyle yazdı: “Ayrılmayı düşünmek bile benim için her zaman çok zordu. Zor zamanlarda ayrılamazsınız. Bugün Goldman Sachs’dan ayrılmak istemiyorum fakat sanırım zamanı geldi.” Bir CEO’nun işinin önemli bir kısmı, bu zamanlamayı doğru ayarlamaktır ve bu, göründüğünden çok daha zordur. Rolün getirdiği güç, avantajlar ve prestij ile kariyerlerinin zirvesine ulaşmak adına on yıllar boyunca çabalayan liderler için emeklilik korkutucu olabilir, hatta varoluşsal sıkıntılara yol açabilir. Bu liderlerin öz saygısı genelde işleriyle ilişkilidir ve karşı karşıya kaldıkları sorular, öz imgelerinin merkezine yöneliktir: Önemli olmaya nasıl devam edebilirim? Titrim olmadan da insanlar bana saygı gösterecek mi? Artık genel merkeze bağlı değilim, nerede yaşamalıyım? Günlerimi nasıl geçireceğim? Liderlik edeceğim bir organizasyon yoksa dünyada fark yaratmaya nasıl devam edeceğim?

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: KENDİNİ YÖNETMEK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş