Dijital Ekonomiyi Nasıl Ölçmeliyiz?

Kasım 2019

Daha fazla içerik için

Nick Smith

Sadece fiyata değil ortaya çıkarılan değere odaklanın. Size bir teklifimiz var. Google’ın arama motorunu bir ay boyunca hiç kullanmamanız karşılığında size 10 dolar verelim. Peki 100 dolar? 1.000 dolar? Wikipedia’ya bir daha hiç girmemek için ne kadar para istersiniz? Bu sorulara vereceğiniz cevaplar aslında dijital ekonominin değerini belirlemek açısından son derece önemli. ABD’de yaşayanlar, 2018 yılında günde ortalama 6,3 saati dijital medyada geçirdiler. Bu rakam, sadece Google veya Wikipedia’yı değil sosyal ağlarda, çevrimiçi kurslarda, harita uygulamalarında, mesajlaşmada, video konferanslarda, müzikte, akıllı telefon uygulamalarında ve diğer bazı alanlarda geçirilen zamanı da kapsıyor. Dijital medya günün uykuda olmadığımız saatlerinin büyük bir kısmını ele geçirmiş durumda. Ancak bu zaman diliminde gerçekleştirdiğimiz dijital aktiviteler GSYİH ve verimlilik (GSYİH/çalışma saati) gibi resmi ekonomik ölçüm sistemleri tarafından dikkate alınmıyor. Daha fazla ve daha kaliteli müzik dinliyoruz, yolumuzu daha kolay buluyoruz, çalışma arkadaşlarımızla ve arkadaşlarımızla çok daha zengin biçimde iletişim kuruyoruz ve 40 yıl öncesinde hayal bile edemediğimiz faydalar elde ediyoruz. Bunlara karşın bilişim sektörünün toplam GSYİH’ye katkısı 1980’lerden bu yana çok büyük bir sıçrama göstermedi, genelde yüzde 4 ila 5 arasında kaldı ve 2018’de yüzde 5,5’e ulaştı. Ekonomist Robert Solow’un yorumlarını özetlemek gerekirse dijital, her yerde muazzam etkiler oluştururken GSYİH’de adı anılmıyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: EKONOMİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş