Daha fazla içerik için

Daha iyi, uzun vadeli stratejik ortaklıklar nasıl kurulur? Dell 2005 yılında donanım iade ve tamir sürecinin tüm yönleriyle ilgilenmesi için FedEx’i seçtiğinde şirketler arasında geleneksel bir tedarik sözleşmesi imzalandı. Yüz küsur sayfalık bu belge FedEx’in yükümlülüklerini açıklayan “Tedarikçi… yapacaktır” biçiminde hükümlerle ve Dell’in başarı ölçümünde kullanacağı düzinelerce ölçütle doluydu. Yaklaşık on yıl boyunca FedEx sözleşmeden doğan tüm yükümlülüklerini yerine getirdi ancak iki taraf da bu ortaklıktan memnun değildi. Dell, FedEx’in kendini geliştirme ve yenilikçi çözümler geliştirme konusunda proaktif olmadığını düşünüyordu. FedEx ise kaynakları boşa harcayan ve kısıtlayıcı bir iş tanımı içinde çalışmaya zorlayan ağır şartlardan bezmişti. Dell’in sekiz yıllık ilişkileri süresince işi üç kez ihale etmek gibi maliyetleri düşürme çabaları FedEx’in kârını eritiyordu.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: MÜZAKERELER
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş