Performans Sıralamasının İşbirliğini Öldürmesini Nasıl Engelleyebilirsiniz?

Mart 2020

Daha fazla içerik için

Tim Bower

Bir çalışanı öbür çalışanla karşılaştırarak bir sıralamaya sokmanın, daha “kötü” olan çalışanın daha “iyi” olanla işbirliği yapmasını önlediği bilindik bir senaryo. Bunun sebebi genelde daha “kötü” olan kişinin daha “iyi” olan tarafında ayağının kaydırılacağı korkusu. Satışları paylaşarak kazanç sağlayan ama kişilerin bireysel üretkenliğine göre değerlendirilip ücretlendirildiği bir satış takımını düşünün. Yeni bir araştırma bahsedilen etkiyi kanıtlayıp buna bir panzehir buluyor: İnsanların başkalarına nasıl yardımcı olduğu hakkındaki bilgilerin sunulması işbirliğini ayakta tutuyor

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş