Daha fazla içerik için

Caleb Charland

Son yıllarda çevrimiçi A/B testlerinin kullanımı ciddi biçimde arttı. Bu artışın temelinde söz konusu testlerin değerinin anlaşılması ve bunları hayata geçirmek için gereken teknolojilerin maliyetinin göreceli olarak daha uygun hale gelmesi var. Günümüzde dijital şirketler ve her geçen gün sayısı daha fazla artan konvansiyonel şirketler yılda on binlerce A/B testi yaparak genelde kontrol grubu olan “A”nın bir ürün veya hizmete dair yeni öneri olan “B”ye göre nasıl sonuç verdiğini anlamaya çalışıyor. Kullanıcıların reaksiyonlarını ve modifikasyonlarını hızla görmeyi mümkün kılan bu deneyler şirketlere, dijital ürünleri güncellemeleri ve yenilerini geliştirmeleri için en iyi yolun hangisi olduğunu söyleyebiliyor. Deneyler yenilikleri, herkese açılmadan önce rastgele seçilen küçük bir gruba gösterdiği için beklenmedik olumsuz yan etkilerin gelişme riskini azaltıyor. Ayrıca bu deneylerin değişimlerin sonuçlarını ölçümleme becerisi, gelişmelerin büyüme, kârlılık veya bağlılık üzerindeki tekil etkisini görmeyi ve bu etkiyi genel büyümeden ayırt etmeyi mümkün kılması da önemli. Bu önemli bilgi, şirketlerin fırsatları görmelerine ve yatırımlarının geri dönüşünü değerlendirmelerine imkan sağlıyor

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PAZARLAMA
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş