Daha fazla içerik için

Şirket devamlılık ile yenilik arasındaki dengeyi nasıl kuruyor? Marvel Studios 10 yıl gibi kısa bir süre içinde seri film kavramını yeniden tanımladı. Marvel’ın 22 filminin toplam hasılatı 17 milyar dolara ulaşarak gelmiş geçmiş tüm seri filmleri geride bıraktı. Dahası, bu filmler Rotten Tomatoes’da (en yüksek hasılatlı 15 seri filminin ortalama beğeni puanı yüzde 68 iken) yüzde 84 puanla etkileyici bir başarı gösterdi ve film başına ortalama 64 ödüle aday gösterildi. İlkbaharda gösterime giren Avengers: Endgame eleştirmenlerden büyük övgü aldı ve o kadar çok ilgi gördü ki sinema bileti satan internet siteleri, gelen talebi yönetebilmek için sistemlerini elden geçirmek zorunda kaldı. Marvel Studios genel müdürü Kevin Feige, Variety dergisine verdiği röportajda bu başarıyı şaşırtıcı derecede basit bir şekilde açıkladı: “Ben daima bir Marvel Studios filminin nasıl olabileceğinin tanımını geniş tutmak gerektiğine inandım. Beklenmedik şeyler yaparak; bir örüntü, kalıp ya da formüle bağlı kalmakla yetinmeyerek izleyici sayısını her filmde biraz daha artırmaya çalışıyoruz.” Anlaşılan o ki işin sırrı, yenilikçi filmler yapmak ve bunların tutarlı bir bütünün parçaları olarak tanınmalarına yetecek kadar devamlılık sağlamak arasında doğru dengeyi bulmak. Fakat bu dengeyi kurmak sanıldığından daha zor. Tek bir filmi, bir seriyi destekleyecek kadar başarılı kılmak bile zor. Örneğin 2017’de gösterime giren en düşük performanslı sekiz büyük bütçeli filmden altısı bir serinin başlangıcı olarak çekildi. Dahası, ilk film başarılı olsa bile seriler genellikle başarılı olamıyor. Çoğu serinin eleştirmen puanlarında ilk filminden sonra düzenli bir düşüş gözleniyor ve bu da doğal olarak ticari başarıya yansıyor. Iron Man’in yönetmeni Jon Favreau şu gözlemde bulunuyor: “Bu serilerin pilinin ikinci [film]den sonra bitmesini engellemek çok zordur. Geçmiş örneklere bakıldığında zirve noktasının ikinci film olduğu görülüyor.” Aynı noktaya değinen Pixar CEO’su Ed Catmull da seri filmlerini bir tür “yaratıcı iflas” olarak tarif ediyor. Pixar bu yüzden sadece dört filminin devamını çekmiş olabilir.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: İNOVASYON
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş