İşgücünüz Değişime Düşündüğünüzden Daha Kolay Uyum Sağlayabilir

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

Francesco Bongiorni

Çalışanlar yeni eğitimler alma konusunda oldukça istekli. Şirketler bunu rekabet açısından bir fırsat olarak görmeli. Birçok yönetici, hızla değişen ekonominin virajlarında çalışanlarının sürdürülebilir bir performans göstereceğine pek inanmıyor. Önde gelen bir Alman bankasının strateji departmanı başkanı, kısa süre önce görüştüğümüzde “Yok olma sürecindeki mesleklere mensup birçok insan yaklaşan tehlikenin farkında değil. Çağrı merkezimizde çalışanların değişim için ne kabiliyetleri ne de istekleri var” dedi. Binlerce çalışan ile birçok ülkede gerçekleştirdiğimiz anketler sonucunda bu düşünce şeklinin oldukça yaygın, fakat aynı zamanda da yanlış olduğunu gördük. Harvard Business School’un Managing the Future of Work Projesi ve Boston Consulting Group’a bağlı Henderson Institute, iş hayatının yapısını şekillendiren güçleri anlayabilmek amacıyla 2018 yılında 11 ülkeyi kapsayan bir araştırma gerçekleştirmek için bir araya geldi. Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, Japonya, İspanya, İsveç, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’nin yer aldığı bu araştırmada her ülkeden bin çalışanla görüşmeler yapıldı. Görüşmelerde odak, değişim dinamiklerine karşı en korunmasız olan düşük gelirli ve orta beceri seviyesindeki çalışanlardı. Büyük çoğunun kazancı ülkelerindeki hane başı gelir ortalamasının altındaydı ve eğitim seviyeleri ortaöğrenim sonrası iki yılı aşmıyordu. Brezilya, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Japonya, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletleri’ni içeren sekiz ülkede ayrıca 800’den fazla yönetici ile görüşüldü. Bu yöneticilerin şirketleri, araştırma yapılan işçilerin çalıştığı şirketlerden farklıydı. Araştırmamızda toplamda 11 bin çalışan ve 6 bin 500 yöneticiyle görüşerek sorularımıza cevaplar aldık.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş