Daha fazla içerik için

Liderlik zayıfladıkça çalışan bağlılığı düşüyor. Yetkin çalışan bağlılığı için 6 kritik yapı... Bugünün rekabetçi dünyasında çalışan bağlılığı rekabet üstünlüğü sağlamak için kilit bir kaynak olarak değerlendiriliyor, fakat çalışan bağlılığının nasıl sağlanacağına dair bir reçete henüz yazılmış değil. Bu nedenle çalışan bağlılığı, şirket büyüklüğünden bağımsız olarak yöneticilerin gündeminde en önemli yönetim görevlerinden biri olarak yerini koruyor. Örneğin son zamanlarda Amazon’un başlattığı “Just Do It” programını ele alalım: Toyota’nın yalın düşünce tarzını e-ticaret operasyonlarına uygulayan şirket kendisini sadece en son teknolojinin kullanımı ile sınırlamıyor, aynı zamanda bütün kademedeki çalışanlarından gelecek iyileştirme fikirlerine güveniyor. Benzer şekilde Nestlé, Lockheed Martin gibi diğer birçok şirket rekabette üstünlük sağlamak için çalışanlarının fikirlerinden yararlanıyor. Bu örnekler en büyük şirketlerin bile çalışan bağlılığı düzeyini artırmayı amaçladığını ortaya koyuyor. Çalışanları şirket kültüründe bağlı kılmanın genellikle kolay olduğu düşünülse de veriler bu varsayımı desteklemiyor. ADP tarafından yapılan ve bu konuda dünyadaki en kapsamlı çalışmalardan biri sayılabilecek araştırmaya göre Kuzey Amerika’da çalışanların sadece yüzde 17’si tam bağlılık gösteriyor. Dünya genelindeki seviye ise yüzde 15,9 ile daha da düşük. Bu oranlar yüz milyarlarca dolar tutarındaki potansiyelin değere dönüşmeden heba olup gittiğini gösteriyor. Çalışan bağlılığının operasyon yönetimi içindeki öneminin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Dünya ekonomisinin geneline ilişkin 2050 yılı öngörülerine göre, gelişmekte olan ülkelerin global büyüklük içindeki payının artacağı bekleniyor. Bu durum, çalışan bağlılığının özellikle küresel üretim stratejisi izleyen yöneticiler için kaçınılmaz olduğunu gösteriyor. Biz de bu düşünceden yola çıkarak söz konusu gelişmekte olan ekonomilerden biri olan ve 7 binden fazlası Alman sermayeli 65 bin yabancı sermayeli şirkete ev sahipliği yapan Türkiye’de bu bağlılığın dinamiklerini araştırdık.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş