Çalışan Ebeveynin El Kitabı

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

Serge Bloch

Beş büyük sıkıntı ve bunlarla başa çıkma yolları...Çalışan ebeveyn olmanın sıkıntılarıyla boğuşurken kendinize şunu sorun: Ne tür bir sıkıntıyla karşı karşıyayım? Büyük ihtimalle aşağıdakilerden biriyle uğraşıyorsunuz... Geçiş. Bu sıkıntı, statükonuz bozulduğunda ve adaptasyonda zorlandığınızda ortaya çıkar. Bunun en klasik ve net örneği doğum izninden sonra işe dönmektir. Ancak çalışan ebeveynlerde geçişler sık sık ve farklı biçimlerde gerçekleşebilir. Çocuklar yaz tatiline çıkar ve programları tamamen değişir. Yeni bir bakıcı tutarsınız ve onun aile rutinlerine entegre olmasına uğraşırsınız. Bir iş seyahatine çıkarken ebeveynlik psikolojisinden çıkıp profesyonel psikolojiye dönmeniz gerekir. Günlük işler. Bu, zamanınızı yiyen irili ufaklı günlük yapılacaklar listesinin tamamını işaret eder. Doğru bakıcıyı bulmak, doğru kreşi seçmek, çocuk doktoruna uygun saatte randevu ayarlamak (ardından eczaneye gidip antibiyotikleri almak), çocuklara her akşam yemek yapmak, arkada kızgın bir küçük çocuk bağırırken konferans görüşmesi yapmaya çalışmak bu kategoriye girer. İletişim. Çalışan ebeveyn durumunu konuşmak istediğinizde ve doğru kelimeleri bulamadığınızda ya da yanlış anlaşılmaktan korktuğunuzda bu sıkıntıyı yaşarsınız. Hamileliğinizi açıklamak, yöneticinizden esnek çalışma programı talep etmek, eşinizle çocuğun alınması konusunda organize olmak veya beş yaşındaki ufaklığa yine bir iş seyahatine gitmek zorunda olduğunuz anlatmak. Bu konuşmalarda risk fazladır ve niyetiniz açıktır. Ancak hayal ettiğiniz açık ve dürüst iletişim çoğu zaman hayalden öteye gitmez. Kayıp. Bu sıkıntı bir çeşit yas tutmadır. Belki de çocuğunuz siz seyahatteyken ilk adımlarını atacak, kariyeriniz için yararlı olacak bir projeye sırf esnek çalışmak zorunda olduğunuz için dahil olamayacaksınız. İş ve aileyi bir arada götürürken önemli konuları kaçırdığınızdan kaygı duyacaksınız. Kimlik. Bu sıkıntı “ya o ya bu” tercihleri yapmak zorunda kaldığınızda kendini gösterir. Perşembe günü oğlunuzun turnuvasına mı gideceksiniz yoksa yeni müşteriyle önemli toplantıya mı katılacaksınız? Tuttuğunu koparan bir profesyonel misiniz, ilgili bir ebeveyn misiniz? Hangisi doğru, hangisi sizsiniz? Keşke daha net cevaplar bulabilseydiniz...

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş