Kadınlar Liderlik Becerilerinde Erkeklerden Yüksek Puan Alıyor

Ağustos 2019

Daha fazla içerik için

Bilinç dışı önyargılarınıza yenik düşmeyin. Tarihte ilk kez Amerika Birleşik Devletleri’nde çok sayıda kadın, üyesi oldukları büyük bir siyasi partinin devlet başkanlığına adaylığını koydu. Ancak televizyonlardaki bilirkişiler, geçen sonbaharda Kongre üyeliğine ciddi sayıda kadın seçilmesinin işaret ettiği ilerlemeye rağmen ABD’nin ülkenin en yüksek liderlik konumuna bir kadını getirip getirmeyeceğini sorguluyor. Bu durum özellikle kurumsal araştırmalarımızda gördüklerimiz dikkate alındığında bize şaşırtıcı geliyor. 2012 yılında HBR’da yayımlanan “Are Women Better Leaders than Men?” ve “Gender Shouldn’t Matter, But Apparently It Still Does” adlı makalelerimizde 360 derece performans değerlendirme ve geribildirimlerden elde ettiğimiz sonuçları tartışmıştık. Bunlara göre liderlik pozisyonlarındaki kadınlar katılımcıların algısında tam olarak erkekler kadar etkili görülüyordu. Aslına bakarsak arada çok büyük farklar olmamasına rağmen kadınlar ölçtüğümüz liderlik yetkinliklerinin çoğunda erkeklerden istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek puan almıştı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: CİNSİYET
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş