Çin Büyüme Krizinden Kaçabilir mi?

Eylül 2019

Daha fazla içerik için

Richard John Seymour

Eğer Çinli şirketler kültürlerini ve stratejilerini küreselleştirebilirse, evet…Çin’in yükselişte olduğundan şüphe yok. Fortune’ın Global 500 listesinde 2018 yılında 111 Çinli şirket yer alıyordu. Listedeki ABD’li şirketlerin sayısı 126’ydı. 1995’te sadece üç Çinli şirket listeye girebilmişken bugün en büyük 10 arasında üç Çin şirketi yer alıyor. Yakında, Fortune 500 listesinde yer alan Çinli şirketlerin sayısının ABD’li şirketlerin sayısını geçeceği öngörülüyor. Bu tahmin gerçeğe dönüşebilir ancak kısa zamanda olacağını sanmıyoruz. Bu şüphemiz Japonya örneğinden kaynaklanıyor. Japonya 1995’te ABD’nin ardından Fortune 500 listesinde en fazla şirketi olan ikinci ülkeydi ve Japon şirket sayısı ile ABD’li şirket sayısı arasında sadece dört fark vardı. Japonya on yıllar boyunca kendi ekonomisindeki büyüme sayesinde bu başarıyı elde etmişti. Japonya’daki büyüme 1973-1995 arasında yüzde 1,171 oranında gerçeklemiş ve ekonomi 12 kat büyümüştü. Çin’in hikayesi neredeyse bunun aynısı: 1995’ten bu yana Çin ekonomisinin hacmi 16,6 kat büyüyerek 735 milyar dolardan 12,2 trilyon dolara çıktı. Çin ekonomisindeki büyüme ile Çinli şirketlerin Global 500 listesindeki yükseliş oranı arasındaki korelasyonun yüzde 99 olduğu görülüyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş