Daha fazla içerik için

Julien Mauve

Gelişmekte olan endüstrilerde stratejinin bilindik kuralları işe yaramaz... Son yirmi yılda sayısını hatırlayamayacağımız kadar yeni pazar oluşumuna şahit olduk. Bulut hizmetleri, depolarda robotik uygulamalar ve akıllı telefonlar gibi teknolojiler birçok endüstriyi yeniden tanımladı ve eski kategorileri anlamsız kıldı. Ticari amaçla kullanılan dronelardan otonom kamyonlara, sanal ve artırılmış gerçeklikten bitki temelli et alternatiflerine kadar birçok gelişmekte olan teknoloji, öngörülebilir gelecekte yeni pazarların oluşacağını da gösteriyor. Stratejik açıdan bakıldığında yeni pazarlar bilim kurgudaki solucan delikleri gibidir, yani buralarda geleneksel kurallar geçerli olmaz. Yeni pazarlarda genelde şirketlerin stratejilerini tanımlayan sorular (Nerede oynayacağız ve nasıl kazanacağız?) kolay yanıt bulamaz. Milyonlarca dolar yatırım yapmış olan büyük ölçekli şirketler startup’lar tarafından tahtlarından indirilebilirler. Bugünün kazananları yarının kaybedenleri haline gelebilir.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş