Veri Bilimi (Henüz) İşe Alımı Düzeltebilmiş Değil

Mayıs 2019

Daha fazla içerik için

İşe alım yöneticileri yeni araçlara ihtiyaç duyuyor zira mevcut araçlar (yapısal olmayan mülakatlar, kişilik testleri ve referanslar) yeterince etkili değil. İşe alımda öne çıkan yeni bir trend veri bilimi temelli algoritmaların (her ne kadar avantajları ve eksiklikleri olsa da) adayları bulup değerlendirmesidir. Tespit edebildiğim kadarıyla bu tür çözümler satan 100’den fazla çözüm sağlayıcı bulunuyor. Ne yazık ki işe alım konusunda henüz emekleme aşamasında olan veri bilimi de işverenlerin hayal ettiği çözüm değil. Bu yeni çözümleri sağlayan şirketler işe alımda sosyal yanlılığın etkisini azaltmayı vaat ediyorlar. Algoritmalar, daha önce eğitim veya sosyal ilgiler gibi konular nedeniyle elenen bazı iyi adayların belirlenmesini ve öne çıkarılmasını sağlayabiliyor. Diğer yandan bu çözümler bazı durumlarda sorun oluşturacak bazı değişkenleri ve parametreleri kullanmayı teşvik edebiliyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: TEKNOLOJİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş