Şirketlerin Değerini Müşterilerini Analiz Ederek Ölçmek

Ocak 2020

Daha fazla içerik için

Giyim perakendecisi Revolve Group’un Haziran 2019’da halka arz edilişinden hemen önceki haftalarda yatırımcılar şirketle ilgili adil bir değerleme yapmakta zorlandılar. Yakın zamanda yapılan birkaç halka arz, özellikle araç çağırma şirketleri Uber ve Lyft’in halka arzı hayal kırıklığı olmuştu. Revolve borsadaki düşüş nedeniyle halka arzını aylarca erteledi. Her şeye rağmen halka arzı için 1,2 milyar dolar fiyat belirlendi ve bu fiyat ilk günde yüzde 89 yükseliş gösterip 2019 yılının en iyi ilk halka arz performanslarından biri oldu. Bu çıkış şirketin değerini son 12 aylık kazancının yaklaşık 4,5 katına, giyim perakendecisi emsallerinin beş katına ve teknoloji şirketleri seviyesine ulaştırdı. Peki nasıl oldu da yatırımcılar Revolve’un bu kadar güçlü bir şirket olduğunu baştan fark edemedi?

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PERFORMANS ÖLÇÜMLEME
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş