Şirketinizi Skandallardan Nasıl Korursunuz?

Temmuz 2019

Daha fazla içerik için

Sadece uyum sistemi yeterli olmaz. 2016 yılı yaz ayları sonunda Wells Fargo’nun perakende bankacılığı birimindeki çalışanların bir milyondan fazla izinsiz hesap açtığı ve müşterilerine binlerce gereksiz ürün sattıkları haberi gündeme düştü. Bu skandal Wells Fargo’ya çok pahalıya mal oldu. 8 Eylül’de ABD Tüketici Hakları Kurumu (ve diğer bazı kurumlar) şirkete 185 milyon dolar ceza kesti. Bu olayın ardından gelen bazı diğer suçlamalarla birlikte Wells Fargo’ya toplamda 1 milyar dolarlık bir ceza ve 575 milyon dolarlık bir sulhe gitme maliyeti doğdu. Eylül sonuna gelindiğinde şirketin hisseleri yüzde 13 azalmış, şirket 20 milyar dolar değer kaybetmiş ve pazarın büyüdüğü dönemde durağanlığa girmişti. Aynı yılın Ekim ayında CEO görevinden istifa eden John Stumpf ve aynı yıl temmuz ayında emekliye ayrılan perakende bankacılığından sorumlu başkan yardımcısı Carrie Tolstedt on milyonlarca dolarlık rücuya uğradılar. Olay nedeniyle dört kıdemli yönetici görevden alındı. Wells Fargo’nun itibarı ciddi biçimde zedelendi ki 160 yıllık bir kurum için bu, oldukça ağır bir bedeldi.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: ETİK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş