Satış Sonrası Hizmette Verimlilik Ölçümü için Yeni Bir Model

Aralık 2019

Daha fazla içerik için

Global otomotiv firmalarının küresel ortamda rekabet edebilmeleri için satış sonrası faaliyetleri en az üretim ve Ar-Ge kadar önemlidir. Ancak bunları ölçmek çok zor olduğu gibi satış sonrası birimleri motive etmeye yönelik uygun ödül sistemlerini tasarlamak da gittikçe zorlaşıyor. Araştırmacılar, satış sonrası verimliliğe dair sağlıklı bir ölçüm metodu geliştirmek amacıyla üretim kapasitesi Türkiye’de 200 binin üzerinde olan ve iki temel model üreten bir otomotiv firmasında gerçek verilerden yararlanarak bir çalışma yaptı. Performans açısından tek özelliğe dayanarak sıralama yapmak problemlere ve servisler arasında çıkar çatışmasına sebep olabileceği için 70’in üzerinde satış sonrası servis noktasını belirli girdiler ve çıktılar üzerinden çok kriterli karar verme tekniğiyle sıraladı ve bölgesel olarak incelediler.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: MÜŞTERİLER
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş