Müşteri Deneyimini Sürdürülebilir Kılmak

Ekim 2020

Daha fazla içerik için

Müşterilerinize baştan sona iyi bir deneyim sunmanın sırrı onları anlamakta saklı. Birçok şirket tüketiciyle bağlantısının, tüketici sunduğu ürün veya hizmeti satın aldıktan sonra bittiğini düşünürken bu fikir, geçtiğimiz dönemlerde ciddi biçimde sınandı. Artık şirketler tüketicilere baştan sona iyi bir deneyim sunmanın sürdürülebilir başarı üzerindeki etkisi konusunda daha bilinçli olmaya başladı. Bu anlayış dünyada büyük şirketler tarafından uzun süredir benimsenmiş durumda. Cohen ve arkadaşları Kuzey Amerika, Batı Avrupa ve Japonya’daki birçok işletmenin piyasaya sürekli yeni ürün sürmeyi çoktan bıraktığını, tüketicilerin var olan ürünlerinden aldıkları değeri artırmaya odaklandığını açıkladı. Araştırmaya göre, Amerika’daki tüketiciler önceden satın aldığı ve kullanmakta olduğu ürünleri için yıllık ortalama 1 trilyon dolar harcıyor. Bu, tüketicilerin sahip oldukları ürünlere tek seferlik bir satın alma yatırımı olarak bakmadığını; ürünlerini korumak, kurtarmak veya bu ürünlerden elde ettikleri deneyimlerini zenginleştirmek için daha fazla harcama yapabildiklerini gösteriyor. Bu bağlamda, hizmetin kopyalanamaz özelliğinin de farkında olan büyük firmalar bunu farklılaşma avantajı sağlayacak bir fırsat olarak görüyor ve ürün deneyiminin tamamlayıcı ve destekleyici unsuru olarak satış sonrasında devam ettirdikleri hizmetlere daha fazla yatırım yapıyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş