Gerçek Değer Oluşturan Sosyal Etki Çalışmaları

Ekim 2020

Daha fazla içerik için

Marlies Plank

Ortaya koyulan çabalar stratejiye entegre edilmeli ve şirketinizi farklılaştırmalı. 2010’LARIN ortalarına dek yatırımcıların çok azı çevresel, sosyal ve yönetişimsel (ESG) verilere, yani şirketlerin karbon ayak izlerini, işgücü politikalarını, yönetim kurulu yapısını ve benzeri unsurları gösteren bilgilere önem veriyordu. Bugün bu veriler yatırımcılar tarafından yoğun biçimde kullanılıyor. Bazı yatırımcılar ESG performansı düşük şirketlerin bu düşük ESG ratinglerine neden olan durumların finansal sonuçlarını da zayıflatacağını düşündükleri için bu şirketleri eleme yoluna gidiyor. Bazıları ESG davranışlarının güçlü finansal sonuçları tetikleyeceğine inandıkları veya etik nedenlerle “yeşil fonlara” yatırım yaptıkları için ESG performansı yüksek şirketleri önemsiyor. Bazıları da verileri daha aktivist bir bakış açısıyla kullanıp önce şirketlere yatırım yapıyor, daha sonra da yatırımcıları olarak bu şirketlerden yol açtıkları sıkıntıları gidermelerini istiyorlar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş