Köşe Ofisin Zorbası

Haziran 2019

Daha fazla içerik için

Askeri alandaki ve spordaki oyuncular, hücum etmeyi düşünürken genellikle rakip liderlerin kişiliklerini dikkate alırlar. İş stratejisinde ise bu unsur pek irdelenmez, şirketlerin rekabetçi dinamiklerin ya da mikro ekonomik faktörlerin temelinde stratejik hareketler yaptıkları varsayılır. Yeni araştırma CEO’ların kişisel duruşları ile şirketlerine karşı yapılan rekabetçi atakların oranı arasında ilişkiler aradı. Teoriden hareketle genellikle kurbanlar ya teslim olan ve karşı koyma ihtimali olmayan eğilimler içindeler ya da öyle provokatifler ki rakipler ilk saldırıyı gerçekleştiriyor. (Okul bahçesini ve bar kavgalarını düşünün.) Araştırmacılar 2010’dan 2016’a kadar Fortune 500 şirketlerden 102 CEO’nun halka açık olan videolarını incelediler ve her liderin teslimiyetçi ve provokatif eğilimlerini derecelendirdiler. Ardından yeni makaleleri kullanarak hangi yöneticilerin şirketlerinin fiyatlandırma, ürün, pazarlama ya da gelişme saldırılarına maruz kaldıklarını saptadılar. CEO’ların medyadaki belirginlikleri ve payları, şirketlerinin büyüklüğü ve finansal performansları, endüstrinin zorluğu ve yönetim kurulu başkanı olup olmadıkları gibi değişkenleri kontrol ettiler. Analizler son derece teslimiyetçi ya da provokatif olarak sınıflandırılmış CEO’lara sahip şirketlerin, onları özellikle zayıf hale getiren teslimiyetçilik nedeniyle emsalleri tarafından hedeflenmeye aslında daha eğilimli olduklarını gösterdi. (Cinsiyetin önemli bir fark yaratmadığı görüldü.)

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: STRATEJİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş