Kişiye Özel Anlaşmalar İnovasyonu Körükleyebilir

Şubat 2023

Daha fazla içerik için

Boğaziçi Üniversitesi işletme bölümünden Dr. Esra Ünlüaslan Durgun’un araştırması, inovasyona farklı bir pencereden bakıyor: Çalışmaya göre, lider ile çalışan arasındaki ilişki inovasyonu tetikliyor ve inovatif çalışanlar yaratmada doğrudan etkili oluyor. Türkiye’nin üç büyük şehrinde, farklı sektörlerden 80 şirketteki 250 lider ve 250 asttan yüz yüze görüşmelerle toplanan veriler, beyaz yakalıların daha fazla yenilikçi davranışta bulunmasının hem liderlik stilinden hem lider-çalışan ilişkisindeki yeni bir dinamikten beslendiğini ortaya koyuyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş