Daha fazla içerik için

Psikologlar uzun zamandır olumlu düşünmenin gücüne vurgu yapıyor ve işte şimdi bir araştırma bu gücün insanların mali durumuyla ilişkisini ölçüyor. Araştırmacılar 2018 yılında 2.002 Amerikalıyı 0’dan 100’e kadar bir iyimserlik puanı vermek ve paralarını nasıl gördükleri ve yönettikleri hakkında sorular sormak suretiyle görünümleri ve maddi refahları hakkında bir araştırmaya tabi tuttu. Zenginlik ve gelir dahil olmak üzere demografik faktörleri kontrol ederek iyimserlikteki her bir puanlık artışının finansal refahtaki, Consumer Financial Protection Bureau (Finansal Tüketiciyi Koruma Bürosu) tarafından geliştirilen bir ölçekte ölçülen 0,1 puanlık bir artışla ilişkili olduğunu saptadılar. Diğer bir deyişle bu, daha iyimser bir tutumun maddi refahtaki 10 puanlık artışla ilişkilendirilebileceği anlamına geliyor. Aşağıdaki grafikler iyimser ve kötümserlerin bazı belirli ölçütlere göre nasıl karşılaştırılabileceğini gösteriyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PSİKOLOJİ
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş