İşe Alıma Yaklaşımınız Tamamen Yanlış

Mayıs 2019

Daha fazla içerik için

John Kuczala

Dış kaynak kullanmakla veya algoritmalara başvurmakla istediğiniz yetenekleri elde edemezsiniz. Şirketler bugüne dek yapmadıkları kadar işe alım yapıyor. Bu konuda muazzam paralar harcanıyor. Ve tarihte hiç olmadığı kadar kötü bir iş çıkarılıyor. Büyük ölçekli şirketler, İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemin büyük bir kısmında işe alım konusunda şöyle bir yaklaşım benimsediler: İnsan kaynakları uzmanları belirli bir pozisyonun neler gerektirdiğine ve iyi bir adayın özelliklerinin neler olması gerektiğine dair bir iş analizi hazırlar. Ardından bir iş değerlendirmesi yaparak pozisyonun organizasyon şemasında nereye oturduğunu ve bu pozisyona ne kadar maaş verileceğini (diğer pozisyonlara kıyasla) belirlerler. İş ilanları çıkılır ve adaylar başvuruda bulunur. Ardından adayların sıralanması ve değerlendirilmesi gelir. Burada da yetenek testleri, referans kontrolleri, belki IQ ve kişilik testleri ve detaylı mülakatlar yardımıyla kişiler hakkında daha fazla bilgi edinilmeye çalışılır. William H. Whyte, The Organization Man kitabında seçilen kişiye iş teklifi yapılana kadar bir haftaya yakın bir süreç geçirileceğini söyler. Genelde giriş seviyesi olmayan pozisyonların büyük kısmı şirketin içerisinden doldurulur.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş