Girişim Sermayedarı Zihniyetiyle Karar Almak

Mayıs 2024

Daha fazla içerik için

Girişim sermayecileri bizi çevreleyen en yenilikçi şirketlerin arkasındaki gizli eldir. İçimizden biri (Ilya) tarafından yapılan araştırmaya göre, girişim sermayecileri bugün var olan halka açık en büyük 300 Amerikan şirketinin beşte birinin hayata geçirilmesinden doğrudan sorumluydu. İnternetin, mobil devrimin ve şimdi de tüm formlarıyla yapay zekânın gücünü açığa çıkarmakta hayati bir rol oynadılar. Apple, Google, Moderna, Netflix, Airbnb, OpenAI, Salesforce, Tesla, Uber ve Zoom, başlangıçlarında olgun, başarılı ve zengin şirketlere göre daha sınırlı kaynak, düşük destek ve nispeten yetersiz deneyime sahip olmalarına rağmen bütün endüstrileri alt üst ettiler. Tüm bu organizasyonlar teorik olarak güçlü bir şirket içinden çıkabilirdi ama çıkmadı. Bunun yerine, girişim sermayedarları (VC’ler) tarafından finanse edildi ve şekillendirildiler. Tahminlerimize göre, gerçekten de son 50 yılda ABD’de kurulan en büyük şirketlerin dörtte üçü VC desteği olmadan mevcut ölçeklerine ulaşamaz veya var olamazlardı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: KARAR ALMAK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş