Başka Bir Pazarlama Mümkün

Mayıs 2024

Daha fazla içerik için

Uzun yıllardır şirketler kısa vadede çeyreklik sonuçlara odaklanarak büyüme, kârlılık, maliyet kısma gibi metriklerde hissedarlara yukarı yönlü küçük yeşil oklar göstermek peşinde koşuyorlar. “Hissedar değeri yaratmak üzerine kurulu olan oyun planı, gerçekten uzun vadeli bir değer yaratabiliyor mu?” diye çok az kurum ve kuruluş endişe duyuyor ve bu fasit daire sürüp gidiyor. Bunun sonucu olarak Fortune 500 şirketlerinin on yıllar içinde büyük çoğunluğunun artık yerlerinde olmadıklarını birçok hikâye anlatıcıdan dinliyoruz.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş