Daha fazla içerik için

Başarılı freelancer'lar belirsizliği nasıl yönetiyor? Hiç trapez üstünde bulundunuz mu? Bağımsız bir danışman olan Martha, kendi başına bir danışmanlık şirketi kurmak için küresel bir danışmanlık şirketindeki işini bıraktığından bu yana geçen beş yıl içinde neler yaşadığını tarif etmesini istediğimizde bu tepkiyi verdi. Kısa süre önce hayatı için iyi bir metafor olarak gördüğü bu sanatı denemişti: Görevler arasında hissettiği boşluk; bir sonraki bağlantıya başarıyla geçişin verdiği keyif; disiplin, konsantrasyon ve mesleğinde uzmanlaşması için gerekli olan heves. Trapez sanatçılarının büyük riskler taşıdığını belirtti, ancak (ağlar, teçhizat ve diğer sanatçıları da içeren) bir güvenlik sistemi onları destekliyor: "Kendi başlarına görünüyorlar ama değiller." Martha (diğerleri gibi bu makalede ismi değiştirildi), yaygın bir şekilde esnek ekonomi (gig) olarak bilinen ve gelişen işgücünün bir parçası. Kuzey Amerika'da ve Batı Avrupa'da yaklaşık 150 milyon çalışan, kurumsal hayatın nispeten istikrarlı sınırlarından, bazen kendi seçimlerine bağlı olarak bazen olmayarak, bağımsız bir girişimci olarak çalışmak için ayrılmış durumda. Bu büyümenin bir bölümü paylaşım ve görev odaklı hizmet platformlarının ortaya çıkışını da yansıtıyor ancak McKinsey tarafından yayımlanan yeni bir rapor, bilgi yoğun sektörlerin ve yaratıcı mesleklerin freelance ekonominin en büyük ve en hızlı büyüyen kesimi olduğunu tespit etti.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: KENDİNİ YÖNETMEK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş