Dijital Lider Olmaya Değer

Haziran 2017

Daha fazla içerik için

Gerçek zamanlı müşteri veri ve analitiklerini ne kadar iyi topladıklarına göre bazıları dijital “liderler” ve bazıları “geride kalanlar” arasında olan 344 büyük Amerikalı şirketle yapılan yeni bir çalışmada talep tahminleri ve öngörücü modelleme kullanılarak ürünler üretildi ve dağıtıldı, müşterilerin ürünleri nasıl kullandığına ilişkin olarak uzaktan veriler toplandı ve çalışan performansını artırmak için de teknoloji kullanıldı. Araştırmanın sonuçlarına göre liderler de geride kalanlar da IT için yaklaşık olarak aynı oranda harcama yapsalar da farklı sonuçlara ulaşıyorlar çünkü liderler teknolojilerini, işlerini tamamen yeni yollarla yapmak adına kullanıyorlar. Örneğin otomobil sigortalayan Allstate, Progressive ve State Farm bağlantılı cihazları kullanıyor ve bu şekilde müşterileri harekete geçiren dürtüleri gözlemlemeye çalışıyor ve bunu şirketlere daha etkin fiyatlandırma politikaları konusunda yardımcı olabilecek şekillerde yapıyor. “Liderler dijital fırsatlara farklı stratejik bir zihniyetle yaklaşıyorlar ve farklı bir çalışma modeliyle bu fırsatı uygulamaya koyuyorlar” diyor araştırmacılar. Aşağıdaki grafik liderlerin ve geride kalanların 2012-2014 yılları arasında 3 önemli ölçüte göre nasıl performans gösterdiklerini ortaya koyuyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş