Insight Center

Endüstri 4.0: İmalatı Endüstriyel IoT ile Dönüştürün

 • Endüstri 4.0’ın Potansiyelini Ortaya Çıkarmak

  Değerli okurlar, hoşgeldiniz!

  Dünya çok önemli bir dönüşümün içinde. 18. yüzyılın sonlarında başlayan birinci endüstri devrimini, 20.yy başlarındaki seri üretim ve elektriğin icadıyla tanımladığımız ikinci endüstri devrimi takip etti. Kimilerine göre 1960'larda başlayıp 80'lerle hız kazanan üçüncü endüstri devrimi sonunda bugün Almanya'da "Industrie 4.0", ABD'de "Akıllı İmalat", Çin'de ise "Made in China 2025" diye tanımlanan dördüncü evreye giriyoruz.

  Dördüncü endüstri devrimini en basit şekilde ifade etmem gerekirse fiziksel ve dijital varlık ve sistemlerden topladığımız veriyi anlamlandırmak ve karar alma süreçlerini hızlandırıp otonom sistemlerin sistemi seviyesine ulaşmak diyebilirim. Özellikle gelişmiş ülkeler üretkenliklerini arttırmak adına Endüstri 4.0'a çok ciddi oranda sermaye ve insan kaynağı ayırıyor.

  Peki Türkiye bunun neresinde?

  PTC olarak Harvard Business Review ile birlikte oluşturduğumuz bu innovation hub'da endüstri 4.0'ın Türkiye'ye nasıl en iyi ve hızlı şekilde uygulanabileceğini sizlerle paylaşacağız.

  Bilgehan Baykal
  Ph.D., General Manager PTC Turkey
  LinkedIn
  IOT İÇERİKLERİNİ GÖRÜNTÜLE BLOG İÇERİKLERİNİ GÖRÜNTÜLE

  IIoT Materyalleri Kütüphanesi

  İmalat işinizin Endüstriyel Nesnelerin İnterneti’ni (IIoT) operasyonlarına entegre ederek nasıl fayda sağlayabileceğini öğrenin. İşte Endüstri 4.0’ın temel konseptlerinden yararlanmanıza ve dijitalleşme yolculuğunuza nereden başlamanız gerektiğine dair anlayış geliştirmenize yardımcı olacak referanslar değerlerinden oluşan bir kütüphane.

  Endüstri 4.0 Olgunluk Endeksi

  PTC ve Alman bilim ve mühendislik akademisi Acatech ile birlikte hazırlanmış, Endüstri 4.0 için dijital bir yol haritası olan Endüstri 4.0 olgunluk modeli çalışmasını okuyun.

  IIoT & Yeni İş Modeli

  İmalat İş Modelinizi IIoT ile dönüştürün. Organizasyonunuzun IIoT’yi dahil edecek ve fabrikalarınızı dönüştürecek bir stratejik plan oluşturabilmesinin yollarını keşfetmek için e-kitabı okuyun.

  Forrester Wave Report

  PTC is named an IoT leader in the Forrester Wave™ report that evaluates IoT software platforms. See how PTC’s ThingWorx matches up to other platforms.

  IIoT’ye Nereden Başlayacağınızı Bilmiyor musunuz?

  Dijital yolculuğunuza ivme kazandırmak için, size imalat kapasitenizi hızla ölçme imkanı sağlayacak olan İmalat Performans Değerlendirmesi’ni doldurun. Tamamladıktan sonra, organizasyonunuz için belli tavsiyelerle size özel olarak hazırlanmış bir rapor alın.

  ANKETE KATIL

  20 Binin Üzerinde Fabrika Şimdiden PTC Çözümlerine Başvuruyor

  PTC’den ThingWorx Industrial Innovation Platform, üretim fikrini değiştiriyor. İnovasyonu, esnekliği ve verimliliği benzersiz bir hızla geliştiriyor. Varlıklar ve sistemler arasındaki bağlantıyı gerçek zamanlı olarak erişilebilir kılıyor. Veriyi belli bir bağlam içerisinde değerlendirip içinden hiç bilinmeyen ve işlenebilir içgörüler çıkarıyor.

  Lider üreticilerin PTC ile nasıl kazandıklarını görün.

  Hirotec America: Otomotiv Parçası Tedarikçisi Altı Haftalık Hızlı Çalışmayla IoT İnisiyatifini Tanıtıyor

  VAKA ÇALIŞMASINI OKU

  Endüstriyel IoT Blogu

  Endüstrideki en güncel gelişmeler ve trendlerden haberdar olun. İmalatta dijital teknolojiler üzerine içgörülerin paylaşıldığı, inceleme ve analitik değerlendirmelerin yapıldığı IoT Blog’unu takip edin.

  Artırılmış Gerçeklik Kullanmak İsteyen Firmalar Hangi Adımları İzlemeli?

  Günümüzde nesnelerin interneti konseptinin hızla ilerlemesi ve akıllı cihazların yaygınlaşması ile yeni teknolojiler de hayatımıza hızlıca giriş yapmaya başladılar. Bu teknolojilerin en dikkat çekenlerinden biri de sanal gerçeklik (Virtual Reality kisaltmasi olan VR) ve artırılmış gerçeklik (Augmented Reality kisaltmasi olan AR) uygulamaları. Bu yeni teknolojilerin temel hedefi farklı alt özellikleri kullanarak sanal vegerçek dünyaları birleştirmekti.

  BLOG YAZISINI OKU
 • Nesnelerin İnterneti Alanındaki Düşünce Liderleri

  Nesnelerin İnterneti ve Artırılmış Gerçeklik gibi yeni teknolojik trendlerin şirketlerin geleceğin ürünlerini yaratma, imal etme ve sunmasına dair objektif içgörüler edinin. Harvard Business School Profesörü Michael Porter ve PTC CEO’su Jim Heppelmann tarafından kaleme alınan bir dizi düşünce liderliği makalesini okuyun.

  Yöneticiler İçin Artırılmış Gerçeklik Rehberi

  Bu makalede Michael Porter ve Jim Heppelmann, neden her şirketin bir artırılmış gerçeklik (AR) stratejisine ihtiyacı olduğunu anlatıyor.

  MAKALEYİ OKU

  Akıllı, Bağlantılı Ürünler Şirketleri Nasıl Dönüştürüyor?

  Bu makalede Nesnelerin İnterneti (IoT)’nin şirketlerde operasyonları ve organizasyonel yapıyı dönüştürmedeki etkisi inceleniyor.

  MAKALEYİ OKU

  Akıllı, Bağlantılı Ürünler Rekabeti Nasıl Dönüştürüyor?

  Bu makalede akıllı, bağlantılı ürünlerin farklı sektörlerde özellikle de imalatta rekabeti nasıl dönüştürdüğü inceleniyor.

  MAKALEYİ OKU

  Endüstri 4.0 Yolunda Kültürel Bariyerler

  ABD menşeli, hisseleri NASDAQ’da işlem gören ve 6 binin üzerinde çalışanıyla 1,2 milyar dolar cirosu bulunan PTC, özellikle imalat sanayinde fizikselden dijitale entegrasyonu sağlayan bir teknoloji ve mühendislik firması. Bloomberg Businessweek Türkiye’ye konuşan PTC Türkiye Genel Müdürü Dr. Bilgehan Baykal, Türkiye imalat sanayindeki tüm bu keşmekeşi analiz ediyor ve çözüm önerilerini sıralıyor.

  RÖPORTAJI OKU

  Neden Forrester, IDC ve Gartner PTC Thingworx’un En İyi IoT Platformu Olduğunu Düşünüyor?

  IoT uygulama alanındaki firma değerlendirmesini yapan ilk firma 2016 yılının kasım ayında Forrester olmuştu. Forrester’ı Temmuz 2017’de IDC ve son olarak bu yılın mayıs ayında Gartner takip etti. Analizlerinde IDC 12, Forrester ve Gartner’ın ise yine 11 firmayı mercek altına aldı. Her üç firmanın da analizlerinde IBM, SAP ve PTC’e yer verdiğini, üç firmanın en az ikisinin ise LogMeIn, Microsoft, Oracle, Ayla, AWS ve GE Digital’ı analizlerine kattıklarını görüyoruz.

  BLOG YAZISINI OKU

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş