Yöneticilerin Sermaye Konusunda Yanıldıkları Nokta

Ağustos 2020

Daha fazla içerik için

Mike McQuade

Kimya ürünleri devi DuPont’un eski CEO’su Ellen Kullman, 2013 yılında hissedarlarından gelen büyük bir baskıyla birlikte şirketin portföyünde düşük büyüme hızı ve düşük kârlılıkla dikkat çeken performans kaplamaları bölümünü kapatma kararı almıştı. Özel sermaye şirketi Carlyle Group bu şirketin tamamına sahip olmak için 1,35 milyar dolar ödedi ve şirketin adını Axalta olarak değiştirdi. Carlyle vakit kaybetmeden şirketin yeniden yapılandırılmasına başladı ve özellikle gelişmekte olan pazarlardaki birimlere ciddi yatırım yaptı. Axalta 21 ay sonrasında o kadar iyi bir performans ortaya koyuyordu ki Carlyle şirketi halka açma kararı aldı ve şirketin sadece yüzde 22’sini satarak yaptığı tüm yatırımı geri alabildi. 2016 yılına gelindiğinde, yani şirketin satın alınmasından 3,5 yıl sonra geri kalan hisseler de satıldı ve Carlyle, ilk alım bedelinden 5,8 milyar dolar daha fazlasına şirketi elden çıkarmış oldu.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş