Yöneticileri İşe Alırken Hangi Bağlamda Aldığınıza Dikkat Etmeniz Gerekli

Eylül 2017

Daha fazla içerik için

Yönetim kurulları, bir CEO seçerken alışılagelmiş şekilde şirketin yüzleştiği belirli durumları göz önüne alarak seçim yaparlar: Şirket bir toparlanma gereksinimi içinde mi? Ya da büyüme yönünde ölçeklendirilmeye mi çalışılıyor? Bir CFO pozisyonu için örneğin, şirketi halka arz etmek üzere mi yoksa başka bir şirketi satın alarak büyümek üzere mi olduklarını dikkate alırlar. Bu gibi durumlarda kurullar genelde mevcut durumda şirkete yol gösterebilecek, doğrudan tecrübesi olan adaylara öncelik verir. Fakat alt kademedeki liderlik pozisyonları için işe alım yapılacağı ya da bu pozisyona birileri terfi ettirileceği zaman şirketler genelde role özgü bağlamsal zorluklara fazla önem vermezler. Daha ziyade, özgeçmişi farklı özelliklerle dolu, elinden her iş gelen adayları tercih etme eğilimindedirler. Bu, HR’dan bazılarının “en iyi atlet” yaklaşımı dediği bir yöntemdir.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş