Online Geri Bildirimler İçin Para Ödeme Yaklaşımı Geri Tepebilir

Eylül 2017

Daha fazla içerik için

Yelp, TripAdvisor ve Amazon gibi siteler, satın almalara yön vermek için kullanıcı geri bildirimlerinden faydalanıyorlar, fakat kitle-kaynaklı geri bildirimler manipülasyona açık oluyor: Restoranlar, Yelp’e pozitif geri bildirimler yazmaları için insanlara indirimler sunuyorlar ve şirketler bazen geri bildirimlere karşılık olarak cüzi ücretler teklif ediyorlar. Yeni bir araştırma bu tür teşviklerin ne kadar etkili olduğunu ölçüyor. Araştırmacılar, Çinli bir şirketin bir geribildirim için 25 sent ödemesi durumunda neler olacağı üzerinde çalıştılar. Ve geri bildirimlerin sayısının yüzde 30 oranında düştüğünü gördüler, bu düşüş ödeme programı başladıktan sonraki ay içinde oldu. Araştırmacıların bulgularına göre, online bağlantıları fazla olan insanlar bu ödemeleri kabul etme olasılıkları en az olanlardı ve bunun sebebi sosyal olarak kabul görmeme korkusu ya da onları teşvik eden sebepleri sorgulamalarıydı. Ayrıca bu kullanıcılar daha evvel diğer insanlara nazaran, daha fazla geribildirimde bulunmuşlardı. Bu nedenle de davranışlarındaki değişim, geri bildirimlerde orantısız bir düşüşe sebep oldu. Bu esnada, online bağlantıları olmayan “yalnızlık severler” ise geri bildirimlerde bulunmayı az bir oranda artırdı. “Hiç kimse arkadaşları tarafından, markaların parayla tuttuğu bir müşteri olarak görülmek istemez” diyor araştırmacılardan biri. Kitle kaynaklı geri bildirimlerle oyunu kazanmaya çalışan şirketlerin temkinli ilerlemesi gerekli.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş