Daha fazla içerik için

Leonardoworx

TOPLAM HİSSEDAR GETİRİSİ (total shareholder return-TSR), günümüzde halka açık şirketler için tek geçerli performans metriği konumunda. Yönetici ücretlerinin son 20 yıldır zamanla hak kazanılan hisse senedi ve opsiyonlardan performansla hak kazanılan primlere kaymasıyla birlikte TSR, yönetişimin ve ücret stratejilerinin, dolayısıyla da şirketlerin yönetiliş biçiminin önemli bir unsuru haline geldi. TSR’ın değer yaratımını gösteren, tarafsız, piyasa bazlı bir ölçüt olduğu ve rakamlarla oynanarak manipüle edilemeyeceği öne sürülüyor. Peki, bu iddialar ne kadar geçerli?

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş