Yapay Zekânın Farklı Kullanımlarını Anlamayı Sağlayacak Bir Spor Analojisi

Ocak 2024

Daha fazla içerik için

Birçok teknolojide olduğu gibi yapay zekânın da potansiyel etkileri üzerine zıt görüşler mevcut. Bazıları, bu teknolojilerin insan çalışanların yerini alacağından ve bunun sonucunda küresel çapta bir yetenek kaybı ve yüksek işsizlik oranlarıyla karşı karşıya kalınacağından endişe ediyor. Bazıları ise yapay zekânın insanların yeteneklerini muazzam biçimde geliştireceğini ve bunun sonucunda bireysel ve kolektif inovasyon ve üretkenlikte eşi benzeri görülmemiş bir patlama yaşanacağını ümit ediyor. Microsoft Research’te, insan algısı ve karar alma sürecini yapay zekâyla güçlendirme üzerine yaptığımız çalışmada bu senaryoları bir spektrum üzerindeki noktalar olarak görmeye başladık ve konuyu daha iyi anlamamıza yardımcı olacak bir spor analojisi geliştirdik: Yapay zekâ araçları, her biri insan kullanıcılar ve teknoloji arasındaki farklı ilişkileri temsil eden steroidler, spor ayakkabıları ve koçlar olarak görülebilir.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş