Y ve Z Kuşağını Kazanmak için Kurum Kültürünüz Nasıl Olmalı?

Aralık 2019

Daha fazla içerik için

Farklı kuşakların üyelerinin farklı becerilere, hedeflere ve motivasyon kaynaklarına sahip olduğu uzun yıllardır yapılan araştırmalarla saptandı. Bu farklılıkları yönetmek içinse birçok şirket, geleneksel organizasyon yapılarından ve kültürlerinden uzaklaşarak yeni arayışlara yöneldi. Google’ın başı çektiği bu yeni arayış, zamanla birçok şirkete ilham kaynağı oldu. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, organizasyon kültürünün jenerasyon farklılıklarını yönetmek için nasıl kullanılabileceğini proje yönetimi kapsamında inceliyor. Proje yönetimi yaklaşımı, hem yeni kuşakların anlık başarı ve anlık ödül isteklerine karşılık verebilmesi hem de yapılacak işleri ufak parçalar haline getirerek takip, denetleme ve değerlendirme aşamalarında kolaylık sağlaması sayesinde son yıllarda farklı alanlarda kullanılmaya başladı. Farklı becerilerin doğru yönetildiğinde kurumlar için fırsat olabileceğini belirten araştırmacılara göre bir kurumun, proje yönetimi becerilerini geliştirmesi ve kuşak farklılıklarını yönetilebilmesi için uygun organizasyon kültürünü yaratması mümkün. Araştırmanın bulgularına göre kurum kültürü sonuç odaklı olmalı, merkezkaç karar alma yapısına sahip olmalı, inovasyona ve otonomiye imkan sağlamalı, çalışanlara kişisel gelişim imkanı sunmalı ve birimler arası entegrasyonun ve iletişimin yüksek olmasını sağlamalı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş