Üniversite Eğitimi İş Hayatına Hazırlamıyor

Mayıs 2019

Daha fazla içerik için

Eğitim anlayışı iş hayatının ihtiyaçlarıyla uyumlu değil. İşlerin ve mesleklerin büyük dönüşüm geçirdiği ve bu dönüşümün varacağı noktaların gittikçe öngörülemez olduğu günümüzde, geçen yüzyıla ait bilgiler sunan üniversitelerin diplomalarının ne ölçüde gerekli olduğu sorusu giderek daha yüksek sesle ve sıklıkla soruluyor. Antropoloji, etnoloji ve sosyoloji alanlarındaki çalışmalarıyla bilinen Prof. Dr. Tayfun Atay, bilginin varoluş biçimi ve etki alanını üç galaksi ile nitelendiriyor: Homeros, Gutenberg ve Bill Gates Galaksileri. Dünya Homeros’un temsil ettiği ve 15. yüzyıla kadar devam eden sözlü kültür döneminden, matbaanın icadının temsil ettiği Gutenberg’in kitap dönemine geçti. Ancak bugün Bill Gates’le temsil edilen dijital dönemde yaşıyoruz. Böylece sözden yazıya ve kitaba, yazı ve kitaptan da yazılım ve ekran çağına geçmiş bulunuyoruz.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: EĞİTİM
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş