Uluslararası Pazarlama ve Glokalizasyon İçin Bir Rehber: CULMAR Model

Mayıs 2019

Daha fazla içerik için

100’ü aşkın ülkede global marka algısını koruyarak lokal adaptasyonlar yapmak artık mümkün. Markalar uzun yıllar boyunca farklı ülkelerdeki tüketicilere aynı standart global ürünleri sundular. Bir süre sonra o bölgedeki insanların ihtiyaç ve beğenilerini yakından bilen lokal markalar çıkmaya başladı. Bu lokal markaların pazarda başarı elde etmesiyle beraber, global markalar lokalizasyonun önemini anladı. Böylece globalizasyon ve lokalizasyonun birleşiminden oluşan glokalizasyon kavramı önem kazandı. Bu kavramları Harvard Business Review Nisan 2017 sayısında yayımlanan makalemde detaylı şekilde açıklamıştım. 2012 yılında Londra’da uluslararası pazarlama danışmanlık tezim kapsamında global firmaların, glokal adaptasyonları gerçekleştirebilmesi için yol gösterici bir modele ihtiyaç duyduklarını gözlemledim. Kapsamlı bir araştırma sorusu ile yola çıktım: “1 ürünü 100’ü aşkın ülkede pazarlarken global markı algısını kaybetmeden her bir ülke için yapılacak lokal adaptasyonların sınırı nedir?”

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: PAZARLAMA
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş