Strateji Formülasyonu ve Rekabetçilik

Haziran 2022

Daha fazla içerik için

Dünyanın ekonomik ağırlık merkezinin Doğu’ya doğru kayması küresel mimarideki önemli bir değişiklik. Bu hareketin önümüzdeki süreçte de devam edeceği öngörülüyor. McKinsey Global Institute (2012) tahminlerine göre, ağırlık merkezi 2025 yılına gelindiğinde M.S. 1 ve 1000 senesinde bulunduğu yerin biraz kuzeyinde olacak. Allianz Research ve Euler Hermes (2021) araştırması da istikametin Doğu olduğunu ve öngörülebilir gelecekte de Doğu olarak kalacağını bildiriyor. Benzer şekilde, diğer kaynaklar gelişmekte olan ekonomilerin global ekonomideki ağırlığının artacağını ve Avrupa’nın payının görece küçüleceğini öngörüyor. Bu durumsa küresel iş yapan şirketlerin sınır ötesi stratejilerini bu dinamikleri dikkate alarak uyarlamalarını gerektiriyor. Nihayetinde, bir Batı şirketinin gelişmekte olan ülkelere ayak basmadan sürdürülebilir bir şekilde büyümesi mümkün olsa bile zor gözüküyor.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş