Sistemi Dönüştürmek için Zihin Yapısını Dönüştürmek Gerekli

Mayıs 2020

Daha fazla içerik için

İklim değişikliği, salgın hastalıklar, kontrolsüz şehirleşme, finansal krizler, yoksulluk… Dünyamız bize bir şeyler anlatmaya çalışıyor. Bugüne dek yaşadığımız şekilde yaşamaya, çalıştığımız gibi çalışmaya ve tükettiğimiz gibi tüketmeye devam edersek birbiriyle bağlantılı ancak her biri kendine özgü bu kötücül sorunların çeşitleneceğini ve şiddetleneceğini söylüyor. Kapak dosyamızın yazarları, dünyanın verdiği bu uyarılara uzun süre önce kulak vermiş ve herkesin fark yaratabileceğine inanarak özellikle iş dünyası ve girişimcilik dünyasının el ele vererek sorunlara temelden çözümler bulmasını sağlamak için kolları sıvamış. MIT Management Sloan School of Management’da kıdemli öğretim üyesi olan ve Presencing Institute’un kurucularından Otto Scharmer ile MIT Management Sloan School of Management’da kıdemli öğretim üyesi olarak görev yapan ve Academy for Systemic Change’in kurucularından Peter Senge’in geliştirdiği U teorisi, kötücül sorunları çözmek ve sistem dönüşümünü gerçekleştirmek için yeni bir yaklaşım sunuyor. Ashoka Türkiye tarafından her yıl düzenlenen sosyal girişimciler, ekosistem paydaşları ve iş dünyası liderlerine yeni fikirler, araçlar ve bağlantılar sunan Sosyal Girişimcilik Günü kapsamında Türkiye’ye gelen Scharmer günümüzde ihtiyaç duyulan liderlik yaklaşımını, U teorisinin iş dünyasında nasıl hayat bulduğunu ve tüm bunların sistem dönüşümüne geniş çerçevede nasıl katkı sağladığını HBR Türkiye’ye anlattı.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: LİDERLİK
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş