Rakip Şirketlerle Gizli Bağları Olan Kurul Üyeleri Firmalara Kazanç Sağlıyor

Kasım 2019

Daha fazla içerik için

Rakip firmaların kurullarının üyeleri arasındaki doğrudan bağlar rekabeti azaltma ve haksız avantaj sağlama potansiyelleri sebebiyle uzun süredir yasaklanıyor. Ancak yeni yapılan bir çalışma, daha az belirgin bağların dayanıklı olduğunu ve şirket servetlerini önemli ölçüde etkilediğini tespit etti. Araştırmacılar, 2007’den 2013’e kadar 509 adet orta ve büyük ölçekli ABD şirketindeki kurul üyeleriyle anketler gerçekleştirdi ve ardından yirmiden fazlasıyla görüştü. Ayrıca halka açık veri tabanlarından kurul üyeleri hakkında demografik ve kurul üyeliklerine dair bilgileri topladılar ve firmaların finansal getirilerini analiz ettiler. Kurulların ortalamada rakip bir şirketin CEO’su ile arkadaş olan 2,2 adet üyesi olduğunu ve kıdemli çalışanların peşindeki avcılar yönetim kurulu adaylarını rakip firmaların üst düzey yöneticilerinden talep ettiği için bu durumun yaygın biçimde yaşandığını saptadılar.

Dergi Erişimi

Dergi içeriklerini okumak için HBR Türkiye'ye abone olmanız gerekmektedir. Eğer bir aboneliğiniz varsa hbrturkiye.com kullanıcı bilgileriniz ile üye girişi yaparak dergi içeriğini okumaya devam edebilirsiniz. Eğer abone değilseniz ücretsiz üyelik oluşturarak ayda 3 dergi içeriği (makale) okuma hakkına sahip olabilir veya abonelik satın alarak tüm dergi içeriklerine sınırsız erişim sağlayabilirsiniz.
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
Giriş yap veya ücretsiz üye ol, okumaya devam et
“ÜYE OL” butonuna basarak üyeliğinize ait Şartlar ve Koşulları, Gizlilik Politikası ile KVKK Aydınlatma Metni’ni okuduğunuzu ve HBR Türkiye tarafından size özel oluşturulan hizmet, kampanya ve promosyonlara yönelik elektronik posta almayı kabul etmiş sayılırsınız.
E-bülten aboneliğinden dilediğiniz zaman çıkabilirsiniz.
Bu yazının konusu: YÖNETİM KURULLARI
Önerilen Konular:
Paylaş:

Bu içeriği beğendiyseniz daha fazlası için ücretsiz üye olun!

SEÇENEKLERİ GÖRÜNTÜLE

Sınırsız Erişime Sahip Olmanın Tam Zamanı

HBR Türkiye içeriğine bir yıl boyunca tüm platformlardan erişin!
ABONELİĞİMİ BAŞLAT

Tüm Arşive Gözatın

Paylaş